• 0944 220 476
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Po-So: 10:00 - 18:00

Blog

Ak potrebujeme na vlastnú výsadbu väčší počet krušpánov, ale máme hlboko do vrecka a mnoho času, môžeme si svojpomocne pri určitej dávke trpezlivosti a vytrvalosti dopestovať vlastné priesady krušpánu už za niekoľko rokov. Najčastejší spôsob pre množenie krušpánu je množenie pomocou polozdrevnatených odrezkov.


Vzhľad a prosperita krušpánu sú závislé na zvolenom druhu alebo kultivare, lokalite umiestnenia (predovšetkým klimatické aspekty) a rastových podmienkach prostredia (okrem iného pôda, slnečný svit, množstvo zrážok). Preto je dôležité aby výber tej správnej odrody či kultivaru bol v súlade s klimatickými a rastovými podmienkami a tiež zamýšľaným využitím. Nasledujúca časť odkazuje na vonkajšie podmienky, ktoré napomáhajú rastu krušpánu.

V posledných rokoch je čoraz populárnejšie pestovanie tvarovaných krušpánov v nádobách. Takto pestované rastliny môžeme vídať pred vchodmi do budov v mestách alebo na terasách či balkónoch. Krušpány v nádobách je možné veľmi ľahko a rýchlo preusporiadať a tak vo veľmi krátkej dobe zmeniť dizajn prostredia, v ktorom sú umiestnené.


Krušpán sa využíva v záhradách už celé tisícročia. Prvé zmienky o ňom nájdeme už v 4. tisícročí pred n. l., kedy sa využíval na strihané živé ploty v Egyptských záhradách. Neskôr Rimania tiež využívali jeho jemnozrnné drevo na výrobu predmetov bežného použitia ako hrebene, písacie dosky, ale i rámy obrazov a hudobné nástroje. Keďže z týchto dôb nepoznáme žiadneho očitého svedka, môžeme si už len domýšľať, aké miesto krušpán zastával v krajinotvorbe ľudstva počas posledných šiestich tisícročí. Našťastie krušpán na rozdiel od Rimanov a faraónov prežil až dodnes a tak môžeme o jeho prednostiach nielen špekulovať, ale ich aj priamo využiť v našich záhradách.


Niektoré kultivary krušpánu prirodzene vytvárajú hustú vonkajšiu vrstvu lístia, zatiaľ čo iné majú medzi stonkami a listami väčšie medzery. Mladým rastlinám sa treba spočiatku trocha venovať, zvlášť tým, pri ktorých popustíme uzdu svojej fantázie. Ak pre výsadbu zvolíme vhodný kultivar s ohľadom na rýchlosť rastu a veľkosť rastliny v dospelosti, po určitom čase sú potrebné už iba veľmi malé zásahy ako strihanie a riedenie.


Pôda v okolí krušpánu by mala byť mulčovaná. Šetrí to náš čas a krušpánu to pomáha. Mulčovaním krušpán chránime pred rastom burín a výkyvmi počasia. Tiež ním znižujeme odparovanie vody z pôdy a udržujeme kyprosť pôdy. Mulčovaním rastlín v okolí cca 30-50cm v okolí rastlín minimalizujeme súperenie o vodu s koreňmi okolitých tráv.


© 2019 BuxusSempervirens. Powered by OpenQuiz