Vijačka krušpánová

Vijačka krušpánová

V posledných rokoch straší pestovateľov krušpánu škodca zvaný vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis). Zelené húsenice môžu byť na prvý pohľad ťažko spozorované až kým neznečistia rastlinu svojimi výtrusmi a pavučinami. Tomuto cudzokrajnému škodcovi sa u nás s otepľovaním klímy pomaly začína dariť aj prezimovať. Zvlášť v teplejších oblastiach alebo počas rokov so slabšou zimou. Populáciu vijačiek tiež priebežne dopĺňame importovaním rastlín z domovských krajín tohto škodcu.

Vývojový cyklus a spôsobenéškody

V našich podmienkach sú bežné dve až tri generácie ročne objavujúce sa od apríla až mája do septembra. V teplejších oblastiach alebo v oblastiach s neskorším nástupom chladnejšieho počasia sa môžu vyskytnúť ažštyri generácie do roka. Počas zimy vijačka hybernuje ako dospievajúca zakuklená larva, asi 5-10mm dlhá, ukrytá v štrbinách v okolí rastlín, alebo aj priamo na rastline v úkryte zhotoveného z dvoch listov pevne spojených hodvábnou pavučinou. Na jar dokončuje svoj vývoj.

Samička motýľa kladie na spodnej strane listov bledožlté vajíčka s priemerom asi 1mm. Po troch dňoch sa začínajú liahnuť mladé larvy, ktoré sú asi len 1-2mm dlhé, avšak v priebehu najbližších 4 týždňov môžu dorásť až na 35-40mm. Vyliahnuté húsenice sú zelenožlté s čiernymi hlavami. Staršie húsenice majú zelenožlté alebo žlté telo s hrubými čiernymi a tenkými bielymi pásikmi pozdĺž celej dĺžky tela.

Larvy sa hneď po vyliahnutí začínajú kŕmiť na listoch a výhonkoch krušpánu. Mladé larvy obžierajú spočiatku len jemnejšie časti listov. Listy nie súúplne zničené, ale je možné na nich pozorovať ožer v malých rovnomerných líniách. Tieto poškodené listy neskôr odumrú. Staršie larvy sú oveľa nebezpečnejšie a najviac škodlivé. Masívne a kompletne ožierajú listy, prípadne kôru a vetvičky. Niekedy zanechávajú tenký pás po obvode listu alebo v jeho strede. Počas ožeru produkujú a zanechávajú okolo vetvičiek a listov vlákna podobné pavučine. S pomocou týchto vlákien dokážu vytvoriťúkryt z listov krušpánu a chrániť sa v ňom proti škodcom, počasiu aj ochranným prostriedkom. Vyprodukované vlákna sú veľmi lepkavé a silné, čo sťažuje prenikaniu pesticídov. Na hostiteľských rastlinách je zvyčajne viditeľný zelený guľový trus.

Na začiatku premeny na motýle dochádza k určitému zmršťovaniu tela húsenice, kukla je 25-30mm dlhá, najprv zelená s hnedými pozdĺžnymi obrysmi, neskôr viac hnedá. Motýľ môže dosiahnuť rozpätie krídel približne 40-45mm. Charakteristickým znakom je biely medzník v strede na prednej hrane predného krídla v tvare polmesiaca. Môžeme pozorovať dva varianty dospelcov. Najbežnejšia je zväčša biela s hnedými vonkajšími okrajmi, zatiaľčo druhá je úplne svetlohnedá. Veľmi zriedkavé farebné varianty majúúplne hnedé farebné krídla s výnimkou bielych polovičných polmesiacov.Život motýľa je však pomerne krátky, iba 4 až 5 dní. Pri teplotách presahujúcich 7°C motýľ opustí svoju kokónu. Po spárení samička ukladá svoje vajcia na spodnej strane listov neinfikovaných rastlín.

Vijacka krušpánová - Cydalima Perspectalis - motýľ

Preventívne opatrenia a boj proti vijačke.

Najlepšou prevenciou pred zničením živého plotu z krušpánu je pravidelná kontrola. Dávajte pozor na symptómy opísané vyššie a pri výskyte prvých húseníc vykonajte okamžité opatrenia. Pri kúpe nových sadeníc by ste mali pozorne vykonať prehliadku rastlín, aby sa do vašej záhrady dostali len zdravé rastliny. Sieť nad rastlinami zabraňuje kladeniu vajíčok motýľmi, avšak tým sa tiež stráca okrasná hodnota krušpánu.

Ak už na rastlinách spozorujete mladé húsenice, je na mieste použiť syntetické insekticídy. Súúčinné, ale musia byť dôkladne aplikované aj vo vnútri krušpánu a pod listami. Veľmi dobré skúsenosti hlásia pestovatelia s použitím prípravkov Karate alebo Dursban. Postrek vykonávame podvečer.Ošetrenie postrekom sa musí opakovať trikrát v intervale približne desiatich dní, pretože väčšinou postihuje len mladé larvy (postrek nemá vplyv na nakladené vajíčka). Napadnutý krušpán po ošetrení podporíme pohnojením ku koreňom.

Ďalšou z foriem obrany je použitie feromónových pascí (priťahujúce dospelé samce). Sú schopné zabrániť oplodneniu dospelých samíc a preto kontrolujú závažnosť poškodenia. Feromónové pasce musia byť v prevádzke od marca - apríla až do októbra - novembra.